Mtiliga lægger støvlerne på hylden

 FC  Nordsjællands  anfører  stopper  karrieren  med  udgangen  af  december. Det skriver fcn.dk
 Til  den  tid   kan  36­-årige  Patrick  Mtiliga  se  tilbage  på  en  karriere  der  har  budt  på  mere  end  10  år   som  udlandsprofessionel,  deltagelse  i  Champions  League  og  et  mesterskab  med  FC   Nordsjælland  siden  debuten  som  17-­-årig  i  Superligaen  for  B93  tilbage  i  1999.    
"Det  har  været  fedt  at  opleve  alle  de  ting,  og  kunne  se  tilbage  på  så  mange  fantastiske   oplevelser.  Jeg  er  stolt  af  det  jeg  har  opnået,  og  glæder  mig  til  at  sætte  det  sidste  aftryk  i  FCN. Jeg  har  gjort  mig  rigtig  mange  tanker,  og  det  har  holdt  mig  oppe  om  natten.  Enhver   fodboldspiller  har  altid  den  der  tvivl  om,  hvornår  skal  man  stoppe,  og  hvilket  tidspunkt  der  er   det  rigtige.  Jeg  føler  dog  at  kroppen  fortæller  mig,  at  tiden  er  rigtig  nu,  og  det  samme  gør  mit   ønske  om,  at  se  mere  til  min  familie", siger Matiliga på klubbens hjemmeside, hvor han også fortæller, at han har det godt med beslutningen.    
"Jer  blevet  mere  afklaret.  Jeg  ser  frem  til  at  skulle   nyde  den  sidste  periode  som  anfører  og  fodboldspiller  i  FC  Nordsjælland.  Jeg  vil  gøre  alt  for  at   slutte  af  på  bedste  vis  med  klubben,  og  efterlade  et  godt  aftryk", siger han.  
Sportschef  for FCN,  Carsten  V.  Jensen,  ser  frem  til  at  se  anføreren  i    hans  sidste   periode  i  FCN.  
"Jeg  tror,  at  vi  får  den  bedste  udgave  af  Patrick  at  se  i  resten  af  efteråret,  fordi  han  nu  kan   nyde  den  sidste  periode  på  banen.  Han  skal  sørge  for  at  slutte  godt  af,  så  han  får  givet  alt  for   klubben  og  for  truppen.  Det  er  specielt  at  træffe  sådan  en  beslutning,  men  det  giver  Patrick  tid   til  at  vænne  sig  til  tanken  samtidig  med,  at  han  kan  slutte  godt  af  i  FCN", siger på klubbens hjemmeside og understreger, at der, når tiden kommer, vil blive taget behørig afsked med Patrick Mtiliga, så både klubben, fans og partnere, kan sige pænt farvel til anføreren.   
hhs
 

Publiceret 27 August 2017 08:38

SENESTE TV