Peter Harpsøe Engel (tv) var en meget glad formand for Kano- og kajakklubben Nord, der onsdag eftermiddag modtog godt 96.000 kroner fra Nordeafonden. Det var filialdirektør i Nordea Furesø, Gitte Svenningsen, der overrakte pengene. Foto: Helene Holm Stolle

Peter Harpsøe Engel (tv) var en meget glad formand for Kano- og kajakklubben Nord, der onsdag eftermiddag modtog godt 96.000 kroner fra Nordeafonden. Det var filialdirektør i Nordea Furesø, Gitte Svenningsen, der overrakte pengene. Foto: Helene Holm Stolle

Glæde i kano- og kajakklub: Får økonomisk håndsrækning til bedre sikkerhed

Godt 96.000 kroner har Kano- og kajakklubben Nord fået fra Nordeafonden til hjælp til en bedre sikkerhed for klubbens medlemmer

Af
Helene Holm Stolle

Der var bobler i glasset og store smil på læben, da medlemmerne af Kano- og kajakklubben Nord, der har til huse ved Furesø Marina, mødtes onsdag eftermiddag. Her kom Gitte Svenningsen, filialdirektør i Nordea Furesø, nemlig forbi og med sig havde hun to store checks eller dankort, som hun kaldte dem. Klubben har nemlig modtaget godt 96.000 kroner fra Nordeafonden under 'Det gode Liv'.

"Vi er meget glade for støtten, der dels skal gå til nye svømmeveste til vores kajakpolohold, dels til en ny følgebåd, der blandt andet skal bruges til vores børne- og ungdomshold", fortæller Peter Harpsøe Engel, der er formand for Kano- og kajakklubben Nord, og understreger samtidig, at donationen fra Nordeafonden gør det muligt for klubben at have sikkerheden i højsæde.

"Sikkerheden er meget vigtig for os - både i dagligdagen men også ved det årlige kvindekajakløb 'Støt Brysterne' i oktober, hvor vi hvert år samler mange penge ind til Kræftens Bekæmpelse", fortæller han.

Peter Harpsøe Engel og klubbens medlemmer er dog langt fra de eneste, der er glade for den økonomiske støtte fra Nordeafonden, for filialdirektør Gitte Svenningsen glædes også ved at dele penge ud i Furesø.

"Nordeafonden hjælper rigtig mange gode projekter i hele landet, og derfor er jeg altid meget stolt, når der bevilges penge til lokale projekter i Furesø - og det sker heldigvis ofte", siger hun og opfordrer samtidig andre foreninger til at søge Nordeafonden, når der er brug for lidt ekstra midler.

"For mig er det en stor glæde at se den forskel, Nordeafonden kan være med til at gøre for foreningerne, der jo har virkelig stor betydning for netop det gode liv i Furesø", slår Gitte Svenningsen fast.

Publiceret 06 September 2018 11:30